Štěstí, co je štěstí...?

27.12.2011 00:00

Přejeme si „šťastný a veselý nový rok" a snad proto píši i tuto poznámku. Abychom si rozuměli: mám na mysli štěstí ve smyslu „mít štěstí" a ne „být šťastný", protože to samozřejmě není nutně totéž.

Někdo má štěstí a někdo se snaží a snaží a má smůlu. Moje známá, TV režisérka, se ptá, než začne s někým spolupracovat: „A má ten člověk štěstí?". Prý se na to ptal uchazečů i jeden významný podnikatel, když najímal zaměstnance do vyšších pozic: „A, prosím pěkně, máte v životě štěstí?"

Ve filmu Match Point se nad štěstím zamýšlí Woody Allen, jehož životopis nás nutí vydechnout: „... ten měl štěstí!".

Štěstím se zabývají astrologové a jasnovidci. Mé matce pravidelně zvěstovali, že „se narodila na šťastné planetě" a myslím, že měli pravdu.

Erbenova pohádka Rozum a Štěstí není jediná, která tohle téma reflektuje.

Koučoval jsem řadu podnikatelů, pomáhal jim nalézt životní poslání a pak realizovat projekty a nemohu se zbavit pocitu, že stěstí zcela hmatatelně existuje a silně ovlivňuje, zda budeme úspěšní spíš jako podnikatelé nebo jako zaměstnanci.

Psychologové většinou soudí, že štěstí je schopnost člověka správně volit z nabídek světa kolem, které neustále dostává každý z nás ve zhruba stejné frekvenci, než že by někdo dostával nabídek více a někdo méně.

Mně spíš než vysvětlení co je štěstí, zcela pragmaticky zajímá stanovit kolik má člověk štěstí a měřím to virgulí.

Někdo má, z mého pohledu, nulové štěstí a když chce být úspěšný v samostatném podnikání, musí opravdu tvrdě a neúnavně pracovat. U lidí jimž s virgulí naměřím hodně štěstí si všímám, že jim osud jakoby hraje do ruky a jsou úspěšní s menším množstvím námahy. Rozhodně bych se podle toho, kolik má člověk štěsti, řídil při rozhodování, zda mám pro klienta pracovat za hodinový honorář nebo za procenta z budoucího zisku. U člověka, který má štěstí, bych vsadil spíš na úspěch projektu.

Podle mé zkušenosti ovšem existují také lidé, kteří mají, z mého pohledu, hodně štěstí a přitom si po něm šlapou - nevyužívají ho, což je skutečně smutné a frustrující. Například nedostatek energie v organismu zřejmě štěstí blokuje. Určitě vnímám, že štěstí kvete spíše lidem, kteří žijí a pracují v místě s vysokou hladinou geo-energie nebo si udržují vysokou hladinu energie v organismu - třeba technikou Akumulátor. Dalším faktorem je postoj ke světu, očekávání, které člověk zřejmě zčásti zkopíruje v dětství od svého okolí. Někdo spíš světu důvěřuje, jiný je podezíravý a potřebuje se vůči světu zajišťovat. Nedostatek důvěry jakoby nedával štěstí dostatečnou šanci se projevit.

Tak jako vše v životě probíhá v cyklech, zvyšuje a snižuje se v čase i hladina štěstí. U lidí s obrovským štěstím to téměř není patrné, ale kdo má jen průměrnou dávku štěstí, ten cítí výkyvy velmi jasně. A věřte či ne - tyhle vlny se dají předpovídat - opět s virgulí v ruce. Pak rozhodně platí, že pro pouštění se do nových projektů a vůbec životních kroků platí: „timing is everything = načasování je nadevše".

Všiml jsem si, že dobře funguje partnerství člověka s velkým štěstím ve spolupráci s člověkem, který je pilný a tvrdý pracant. Zažil jsem tuhle kombinaci společníků ve firmách několikrát a myslím, že se vyplácí. Jen musí onen pracant odolat vlivu zlých a závistivých jazyků, které ho poštvávají proti lenošnějšímu a šťastnějšímu kolegovi.

Všiml jsem si také, že stejně jako existují v astrologii složené horoskopy partnerů v byznisu či v intimním životě, které kompenzují slabá místa v individuálních horoskopech, tak existuje možnost, že dva lidé (či více) s nižší dávkou štěstí ho maji dohromady, jako jednotka, dost. Bolí mě srdce, když jsou to manželé, kteří nedokáží udržet fungující partnerský vztah - rozejdou se a oba ztratí štěstí, protože najít druhou tak mimořádnou partnerskou kombinaci není snadné.

Takže, podle mé zkušenosti, se i se štěstím dá docela cíleně pracovat.

Co Vy na to?

K tématu štěstí na Wikipedii:
Štěstí (česky)
Luck (anglicky)