Žijete hluboko pod svými možnostmi

07.03.2012 00:00

Dne 13.2.2012 vyšel v magazínu ZEN rozhovor s Janem Jílkem, jehož přepis Vám nyní nabízíme.

Psycholog Jan Jílek, který má klienty v Praze i New Yorku, přišel s metodou Akumulátor, při které se drobným cvičením učíte dobíjet životní energii. Jste skeptici? Takové má pan doktor nejraději.

Text: Jan Müller

Ten vysoký hubený muž na naší ranní schůzce v Café Imperial do sebe láduje 
vajíčka, uzeniny a sladké pečivo. „Zaplatil jsem za bufet 280 korun, tak to musím všechno spořádat,“ směje se. Vlastně se usmívá pořád. Třeba když říká, že u klientů hodně pracuje s negativitou a strachem, a přitom je sám dost bázlivý. Anebo že pro něj není problém určit energii místa podle mapy, i když si vědci mohou myslet, že je blázen. Pan Jílek, který při svém vzdělávání prošel Harvardem i rukama známého léčitele Josefa Patloky, je prostě v pohodě. Co taky čekat od člověka, který našel snadnou metodu, jak být v životě happy...

Proč je pro vás tak důležitá práce s energií?

Uvědomil jsem si, že energie je univerzální základ správného fungování organismu. Ne že by vše vyřešila, ale když se jí nedostává, tak ani psychologie, ani medicína, ani vzdělávání nepřináší ovoce. Nejdřív je třeba naplnit organismus energií a pak je možné přistoupit ke specifičtějším krokům.

A co to vlastně je ta energie?

Nevím, a neví to, myslím, nikdo... Ale každý docela spolehlivě pozná, kdy jí má dost a kdy málo. Na tom se obecně shodneme.

Je energie člověka a energie místa totožná?

Ne, ale energii místa lze využít ke zvýšení energie v organismu člověka.

Je jen jedna energie, která má různé projevy?

Existují různé hypotézy. Mé zkušenosti vyhovuje systém dvou komplementárních energií – jin a jang = přibližně energie Země a vesmíru.

Proč lidi nemají dost energie? Co jsou nejčastější příčiny?

Podle mé zkušenosti proto, že nevědí, jak s ní pracovat a jak ji nabírat. Nevím, proč to u dospělých nefunguje automaticky, zatímco u malých dětí ano. Ale prostě je to tak – drtivá většina dospělých musí s energií vědomě pracovat, jinak jí má nedostatek. A drtivá většina neví, jak na to.

Není zvláštní, že dnes kdekdo mluví o energii, dnes nemám dost energie apod., přitom před nějakými 20 lety se vůbec to slovo ve spojení s člověkem používalo dost zřídka?

Ve skutečnosti se o něčem jako vitální energii mluví i v Evropě už dlouho. Jen jinými slovy. Mesmer mluvil o živočišném magnetismu v 18.–19. století. „Elan vital“ je známý pojem někdy ze začátku 20. století a myslím, že se jím rozumí právě „energie“. Wilhelm Reich mluvil o orgonitu ve 30. letech. Sigmund Freud o volné a vázané energii ještě před ním. Ve východní medicíně je energie prastarý pojem – ať už čchi, prána nebo jin-jang. Pojem dračí žíla se vztahuje ke geoenergii. Čínský císař Kuang Yü pracoval s virgulí. A tak dále.

O své metodě mluvíte jako o Akumulátoru. Co to znamená? Chápu, že metodu nemůžete konkrétně popsat, ale přibližte ji čtenáři.

Název Akumulátor jsem si žertem vypůjčil z komedie Akumulátor otce a syna Svěrákových... Ale pak jsem zjistil, že film už upadl v zapomnění a mnoha lidem název nic neříká, takže to moc šťastné nebylo. Ten název ani nevystihuje, oč jde. Ve skutečnosti seminář učí, jak organismem nechat mohutně proudit energii, a ne jak ji v organismu akumulovat. Je to asi jako dýchání – energie musí dovnitř a zase ven, zásobovat i čistit organismus. Navíc potřebujeme obě zmíněné složky energie – jin i jang – ve správném poměru. Zní to složitě, ale je to nejjednodušší technika, kterou znám... Stačí ji dělat dvakrát či třikrát denně po 15 vteřinách a ani se nemusíte odchýlit od běžné denní rutiny... Jen trochu rozdělit pozornost. Není to žádná meditace... Na tu totiž skoro nikdo nemá čas. Myslím, že reálně a dlouhodobě praktikovatelné je to, co je minimalistické. Vlastně ta jednoduchost techniky lidi trochu mate. Mají sklon ke komplikování.

Jak měříte energii místa?

Virgulí, buď přímo na místě, nebo na dálku nad mapou a satelitními snímky na internetu – vyjde to ve skutečnosti nastejno.

Co říkáte těm, kteří to mají za šarlatánství?

Já vždycky vítám skepsi. Doporučuji držet se vlastní zkušenosti a nedat nic na vymývání mozků. Do mých seminářů přijde asi 50 % lidí, kteří se hned na začátku označí za skeptiky bez jakékoli zkušenosti s prací s energií. Prostě jen cítí, že mají málo energie, a chtějí jí mít hodně. Vítám to. Nevím, proč by měl někdo předem věřit něčemu, co sám nevyzkoušel a co se mu neosvědčilo. Ale holt šanci tomu člověk musí dát... Bez toho, aby se zúčastnil, zkušenost nezíská.

Můžete zhruba říci, kdo jsou vaši klienti? Kdokoliv, nebo třeba víc podnikatelé?

Na začátku semináře se ptám na profese, a jsou opravdu nejrůznější. Obecně lidé, kteří potřebují energii: prodejci, podnikatelky, manažeři, právničky, účetní, masážní terapeutky, psychologové, lékařky, lidé z armády i od policie, ale také lidé ze showbyznysu, kde mimořádně záleží na charismatu. Umělci, ale také úřednice, dělníci, prodavačky, studenti a důchodkyně. Zhruba polovina muži a polovina ženy. Nejrůznější věk. Ve skutečnosti je statistická norma hladiny energie, na níž lidé žijí, hrozně nízká. Proto jsou také lidé pravidelně nemocní, unavení, nešťastní, a považují to za běžné. Ale to zdaleka není nutné. Člověk může být v nesrovnatelně lepší kondici a očekávat od života mnohem víc, než je běžné.

Kolik stojí vaše terapie nebo kurz, při kterém se lidé sami naučí dobíjet energii?

Seminář Akumulátor po internetu 900, při fyzické účasti 1200 korun, protože musím zaplatit sál. Skupiny jsou do 20 účastníků, ale většinou se sejde kolem 10 lidí... Takže nic masového. Někdo si vyžádá individuální formu semináře, ta vyjde asi na 3000.

Léčíte i lidi v USA, jsou v něčem Američané odlišní od Čechů?

Je tam menší skepse vůči alternativním přístupům, jsou už součástí hlavního proudu. U nás se tam teprve dostávají. Jinak lidský organismus funguje tam i zde úplně stejně.

Můžete říct pro ilustraci, jaká místa v Praze mají dobrou energii, a jaká naopak špatnou?

Podle mé zkušenosti je na tom Praha s energií poměrně špatně. Hůř než Bratislava nebo Brno. Myslím, že v Praze se dá celkem spolehnout na to, že energie v nízkých oblastech je nízká... Někde až varovně nízká. Nejlíp je na tom v Česku z větších měst Olomouc. Obecně u nás je hladina geoenergie velice proměnlivá. Sousedící domy už mohou mít dost odlišnou energii. Na rozdíl od toho třeba ve Švýcarsku je hladina geoenergie poměrně velice vyrovnaná. Spoustu konkrétních výsledků najdete na http://www.facebook.com/energiemista, http://www.energie-mista.cz/mapa-energie a na http://www.facebook.com/Free-EnergyLab.

Z čeho vlastně vzniká energie místa? Je to jen geologické či obecně přírodní, nebo na to může mít vliv i to, co se tam stalo?

Kromě geologických faktorů vyzařování energie ze země určitě ovlivňuje například skupinová meditace, ta vytváří jakoby vyvěrání energie v místě, kde se praktikuje. Ale dlouho ta změna netrvá. A fotbal – všiml jsem si, že fotbalová hřiště mají podstatně vyšší hladinu geoenergie než okolí. Jako by kopaná skutečně byla nějaké obecné náboženství a mluvila mezinárodní řečí, jak se říká v reklamách. Ale pozor, to se týká hry samotné, ne toho, co provádějí diváci.

Původní článek je ke stažení zde.